FORMAT: Polska technologia na rzecz globalnego rozwoju

FORMAT to polska firma, która dostarcza zaawansowane rozwiązania technologiczne dla najbardziej prestiżowych instytucji naukowych na świecie.
 
Grono klientów firmy jest szerokie – od agencji rządowych, przez instytucje edukacyjne, aż po przedsiębiorstwa i entuzjastów technologii. Dla FORMAT’u każdy klient jest wyjątkowy, dlatego przedsiębiorstwo nie produkuje taśmowo uniwersalnych produktów. Zamiast tego, tak jak krawiec szyjący garnitur na miarę, tworzy indywidualne rozwiązania dostosowane do konkretnych, indywidualnych potrzeb każdego odbiorców.

 

Obraz
format

 

Niedawno FORMAT osiągnął kolejny kamień milowy dostarczając serwerownie dla CERN. Warto tutaj wspomnieć, że część z tych urządzeń została złożona w Centrum Informatycznym Świerk. 

System serwerowy składa się z ponad 4000 serwerów. Firma FORMAT była odpowiedzialna za projektowanie, konfigurowanie, testowanie i dostarczanie serwerów. W latach 2018 - 2022 terminowo dostarczyła ponad 100 tysięcy rdzeni obliczeniowych oraz ponad 60 petabajtów przestrzeni dyskowej. Wymagania postawione w zamówieniach dotyczyły nie tylko wydajności obliczeniowej, ale także ceny zakupu oraz kosztów utrzymania.

CERN, to miejsce, gdzie naukowcy z całego świata łączą siły, aby zgłębiać tajemnice wszechświata. Centrum danych CERN każdego dnia przetwarza jeden petabajt (milion gigabajtów) danych. To jak przeczytanie 20 miliardów książek dziennie! Wszystko po to, aby umożliwić naukowcom z całego globu dostęp do informacji płynących z Wielkiego Zderzacza Hadronów niemal w czasie rzeczywistym. 

 

W ramach ciekawostki dodamy, że CERN to nie tylko abstrakcyjne dla większości ludzi badania naukowe. To właśnie tam narodziła się na przykład (w 1989 roku, za sprawą brytyjskiego naukowca Tima Berners-Lee) sieć World Wide Web, czyli podstawa Internetu, jaki dzisiaj znamy.

 

Obraz
format

 

Polska firma odgrywa zatem kluczową rolę w jednym z najbardziej prestiżowych i skomplikowanych środowisk obliczeniowych na świecie. Dostarczane przez nią serwerownie i systemy komputerowe spełniają najwyższe standardy niezawodności i wydajności, gwarantując szybkość, stabilność i bezpieczeństwo. W tym kontekście jej wpływ na globalny rozwój jest nieoceniony.

 

Sukcesy FORMAT’u są kolejnym dowodem na to, że w Polsce mamy zarówno wiedzę, jak i umiejętności, które pozwalają tworzyć zaawansowane technologicznie rozwiązania, przyczyniające się do najważniejszych odkryć naukowych naszych czasów.

  • Logo Ministerstwo Edukacji i Nauki
  • Logo Narodowe Centrum Badań Jądrowych

Finansowanie projektu: Projekt pt. „Wielka Nauka dla Polskiej Innowacyjności”, nr rejestracyjny projektu:  NdS/543816/2022/2022 finansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki

  • Logo EESA
  • Logo ESO
  • Logo ESS
  • F4E-logo
  • Logo European XFEl
  • Logo CERN
  • Logo ITER
  • polfel-logo