KrioSystem: Polski pionier kriogeniczny w sercu CERN

Europejskie laboratorium badawcze CERN, gdzie działa największy i najpotężniejszy akcelerator cząstek, dzięki umowie podpisanej z polską firmą KrioSystem, zostanie wyposażone w nowoczesne linie dystrybucji kriogenicznej.

 

Obraz
kriosystem1

 

KrioSystem i CERN

KrioSystem jest wiodącą europejską firmą inżynierską o ponad 30-letnim doświadczeniu, realizującą skomplikowane dostawy systemów niskotemperaturowych dla przemysłu, nauki i medycyny. Specjalizuje się w zaawansowanych technologiach kriogenicznych. W ramach kontraktu z CERN dostarczy dwie linie dystrybucji kriogenicznej. 

 

Pierwsza z nich zostanie zainstalowana przy projekcie ATLAS (LHC P1) na terenie CERN w Meyrin (Szwajcaria), a druga w pobliżu detektora CMS (LHC P5) w Cessy (Francja). Nowe linie będą zapewniać chłodzenie dla magnesów HL-LHC i komór krabowych. „Kontrakt obejmuje projekt, produkcję, testy, dostawę i instalację”. 

Ciekawostka: 
Dzięki komorom krabowym protony, które normalnie poruszałyby się prosto, są lekko odchylane na boki i zaczynają się poruszać w sposób, który przypomina poruszanie się kraba, stąd nazwa "komór krabowych". Dzięki temu więcej protonów może się ze sobą zderzać, co pozwala naukowcom na zebranie większej ilości danych.

Wzrost dzięki naukowemu partnerstwu

Dla KrioSystem, to nie tylko okazja do pracy ze światową elitą naukową, ale również szansa na rozwijanie własnych kompetencji technicznych. To ważny krok dla polskiej firmy, która staje się kluczowym graczem na globalnym rynku technologii kriogenicznych. Poprzez udział w jednym z najbardziej zaawansowanych projektów naukowych na świecie, KrioSystem kształtuje przyszłość nauki oraz umacnia swoją pozycję jako lidera branży.

 

Obraz
kriosystem2
Wpływ na świat nauki

Duża część eksperymentów, które pomagają zgłębiać tajemnice wszechświata jest przeprowadzana w CERN i nie mogłyby zaistnieć bez technologii kriogenicznych, zapewniających ekstremalnie niskie temperatury. 

 

Polska firma KrioSystem dostarcza kluczowe rozwiązania w tym zakresie, przez co ma znaczący wkład w rozwój globalnej nauki. Poraz kolejny pragniemy wyrazić naszą dumę z polskiej myśli technicznej i pogratulować naszym Pionierom!

Obraz
kriotech
  • Logo Ministerstwo Edukacji i Nauki
  • Logo Narodowe Centrum Badań Jądrowych

Finansowanie projektu: Projekt pt. „Wielka Nauka dla Polskiej Innowacyjności”, nr rejestracyjny projektu:  NdS/543816/2022/2022 finansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki

  • Logo EESA
  • Logo ESO
  • Logo ESS
  • F4E-logo
  • Logo European XFEl
  • Logo CERN
  • Logo ITER
  • polfel-logo